Organy spółek z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najchętniej wybieranych form prawnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Podmiot ten posiada osobowość prawną. Prowadzeniem spółki z o.o. w Polsce zajmują się nie tylko wspólnicy, ale również zarząd i rada nadzorcza. Organy w spółkach są charakterystyczne dla spółek kapitałowych, do których należy spółka z o.o.

Najważniejszym organem spółki z o.o. jest zgromadzenie wspólników. Podejmuje on uchwały bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym lub w sprawach szczególnie ważnych w głosowaniu tajnym. Zgromadzenie wspólników jest organem uchwałodawczym, decydującym o najważniejszych sprawach spółki. Organ ten dokonuje wyboru członków pozostałych organów spółki oraz decyduje o rozwiązaniu spółki.

Kolejnym ważnym organem spółki z o.o. jest zarząd. Powoływany i odwoływany jest przez zgromadzenie wspólników. Wymaga się powołania minimum jednego członka zarządu. Członkowie lub członek zarządu zajmuje się prowadzeniem spółki i jej reprezentacją. Zarząd spółki jest organem wykonawczym.

Kolejnym członkiem organów spółki z o.o. może być rada nadzorcza bądź komisja rewizyjna. Jej powołanie jest obowiązkowe gdy:

  • kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500 000 PLN, a wspólników jest więcej niż 25,
  • spółka z o.o. powstała ze spółki Skarbu Państwa.

Rada nadzorcza oraz komisja rewizyjna są organami nadzorczo-kontrolnymi. Ich zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad działalnością spółki z o.o. we wszystkich dziedzinach.

Otagowane:, , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: