Rozporządzanie majątkiem spółki przez wspólnika

Mimo, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do wspólnika nie ma on prawa do nieograniczonego korzystania z jej środków na dowolny cel.

Spółki kapitałowe czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna to osoby prawne dysponujące osobowością prawną, niezależną od swoich założycieli. Oznacza to tyle, że spółka jest indywidualnym podmiotem praw i obowiązków, a więc to ona odpowiada za swój majątek oraz swoje zobowiązania. Tym samym wspólnik nie ma swobody w jego rozporządzaniu. Posiada jedynie zdolność do obrotu swoimi udziałami.
Wspólnik ma jednak prawo do świadczeń pieniężnych od spółki w postaci dywidendy, pożyczki udzielanej przez spółkę, a nawet może być jej pracownikiem i otrzymywać od niej wynagrodzenie.

Jeżeli wspólnik nie dostosuje się do przepisów prawnych wówczas musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Może zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa przywłaszczenia oraz szeregu innych przestępstw związanych z obrotem gospodarczym, gdyż majątek spółki w rozumieniu kodeksu karnego jest dla niego mieniem cudzym.

Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją najlepiej jest jasno rozdzielić majątek wspólnika od majątku spółki i jednoczesne traktować mienie spółki jak własności innej osoby.

Otagowane:, ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: