Odpowiedzialność w spółce jawnej

Odpowiedzialność wspólników w spółce jawnej za zobowiązania zaciągane przez spółkę jest osobista, solidarna i subsydiarna. Czy jednak wiesz, co należy rozumieć przez te pojęcia?

Osobista, a więc dotyczy całego majątku osobistego wspólników. Co ważne, za zobowiązania wspólnik odpowiada także po wystąpieniu ze spółki.

Solidarna, czyli za całość długu spółki wspólnik odpowiada razem ze spółką oraz pozostałymi wspólnikami. Regulacja należności zależy jednak od wierzycieli. Mogą oni zażądać regulacji długu od wszystkich wspólników i spółki, niektórych wspólników bądź każdego z nich osobna. Jeżeli którykolwiek ze wspólników spełnił świadczenie wówczas pozostali zostają z niego zwolnieni. W takim przypadku wspólnik może jednak domagać się zwrotu tego świadczenia w równych częściach od pozostałych współdłużników.

Subsydiarna, co znaczy, że egzekucja z majątku wspólnika może mieć miejsce wyłącznie jeżeli pobranie należności z majątku spółki jest niemożliwe.Wyjątek stanowią jedynie zobowiązania powstałe przed wpisaniem spółki do rejestru.

Otagowane:, ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: