Przedmiot działalności spółki

Jedną z informacji o spółce, które polegają ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców KRS jest przedmiot działalności spółki. Według ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przedmiot działalności należy wpisywać w rejestrze zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).

Klasyfikacja ta przyporządkowuje opisowi słownemu poszczególnych rodzajów działalności tak zwane kody PKD. Wprowadzone przepisy określają, że spółka może podać we wniosku o wpis do KRS kod PKD, jednak opis słowny może przyporządkować według rzeczywistego brzmienia podmiotu działalności, adekwatnie do umowy spółki lub jej statutu. Określenie przedmiotu działalności w dokumencie założycielskim nie musi być identyczne z oznaczeniami PKD. Jednak jeśli spółka zdecyduje się określić przedmiot działalności bez posługiwania się nomenklaturą zaczerpniętą z PKD, może mieć problemy przy rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co ważne, niedawno wprowadzona nowelizacja nałożyła na spółki handlowe obowiązek ujawniania w rejestrze przedmiotu przeważającej działalności, ograniczając liczbę pozycji, które spółka może ujawnić, do jedynie dziesięciu.

Otagowane:, ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: