Sprzeczność interesów członka zarządu z interesami spółki

Wraz z nadejściem roku 2017 na mocy “ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców” członkowie zarządu zostali zobowiązani do ujawnienia sprzeczności swoich interesów z interesami spółki, dotychczas wystarczyło jedynie wstrzymać się od głosowania.

Sprzeczność interesów wynika głównie z powiązań osobistych między członkami zarządu, a kontrahentami spółki (głównie rodzinnymi). Jest to zjawisko stosunkowo niebezpieczne, gdyż powoduje ryzyko, iż wspólnik zacznie działać na niekorzyść spółki.
Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy przykładowo spółka chce kupić bądź wynająć lokal od członka rodziny wspólnika lub chce zawrzeć umowę ze spółką, w której zarządzie jest osoba spokrewniona z którymś ze wspólników.
W takich sytuacjach członek zarządu zobowiązany jest do powstrzymania się w udziale w sprawach konfliktowych pomiędzy tymi jednostkami. Zakaz dotyczy jedynie czynnego udziału, a więc głosowania, udział bierny, który można rozumieć jako uczestnictwo w posiedzeniu jest dozwolony.

Otagowane:,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: