Spółka komandytowa – podatki

Spółka komandytowa cieszy się bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Bardzo chętnie wybierają ją oni jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Co jest powodem jej częstego wyboru? Czy słusznie przedsiębiorcy stawiają właśnie na nią? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, czyli opodatkowanie. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych. Co w związku z tym? Korzyści, korzyści i jeszcze raz korzyści. W odróżnieniu od spółek kapitałowych nie są one podatnikami podatku dochodowego. Nie ma w niej mowy o czymś takim, jak opodatkowanie spółki i opodatkowanie wspólników. Występuje tylko jednokrotne opodatkowanie na poziomie wspólników.

Jeśli komandytariuszami będą osoby fizyczne, to ich dochody podlegały będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako dochody z działalności gospodarczej. Krótko mówiąc komandytariusz będzie mógł wybrać opodatkowanie stawką liniową 19% lub według skali podatkowej 18-32 %.

Rok 2014 miał być dla spółek komandytowych rokiem decydującym, gdyż miały zostać wprowadzone zmiany, które nakazywałyby płacenie podatku CIT przez tę formę spółek. Przedsiębiorcy przeżywali stresujące chwile, gdyż to pogorszyłoby ich sytuacje finansową. Jednak jeszcze w 2013 roku pojawiła się pozytywna informacja, że rząd nie zdecyduję się jednak na te zmiany. Wszyscy przedsiębiorcy spółek komandytowych odetchnęli z ulgą.

Podsumowując: opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają tylko wspólnicy.

Otagowane:, ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: