Korzyści z założenia spółki osobowej

Jakie korzyści wynikają z założenia spółki osobowej? Co je charakteryzuje?  
 
Działalność spółek osobowych oparta jest na osobistej więzi między jej wspólnikami. Jest to spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą. Do spółek osobowych zaliczane są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.  
 
Wszystkie spółki osobowe, oprócz spółki komandytowo-akcyjnej nie mają konieczności posiadania kapitału zakładowego. Spółki te nie posiadają organów, choć wyjątki od tej zasady przewiduje konstrukcja spółki partnerskiej i spółki komandytowo-akcyjnej. Spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego – i tu znowu wyjątkiem jest spółka komandytowo-akcyjna, opodatkowana podatkiem CIT na zasadach właściwych dla spółek kapitałowych. Podatkiem objęci są bezpośrednio wspólnicy spółek osobowych jednokrotnie, przeciwnie do spółek kapitałowych w których opodatkowanie jest podwójne. 
 
Ponadto spółki osobowe mają zdolność prawną, co oznacza, że we własnym imieniu mogą nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe oraz zaciągać zobowiązania, to znaczy samodzielnie uczestniczyć w obrocie gospodarczym. 

Otagowane:, , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: