Spółka komandytowo-akcyjna

Wspomniana w tytule spółka jest jedną z form prawnych przedsiębiorstw, lecz mało znaną. Wiele osób zna takie formy jak spółka z o.o., jawna, komandytowa czy akcyjna. Jednak wiele osób pośród nich nie zna tak dobrze spółki komandytowo-akcyjnej, również ciekawej formy do prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka komandytowo-akcyjna należy do spółek osobowych, jednak odmiennie od nich rozlicza się z podatku dochodowego od osób prawnych, co jest dosyć nietypowe dla tego rodzaju spółki. Spółka ta może być uznawana za nietypową również dlatego, że łączy cechy spółki komandytowej oraz spółki akcyjnej. W spółce komandytowo-akcyjnej istnieją organy (zarząd, rada nadzorcza), występuje minimalny kapitał zakładowy (wynoszący 50 000 złotych), co jest cechą charakterystyczną dla spółki akcyjnej. Cechą spółki komandytowo-akcyjnej wspólną dla niej i spółki komandytowej jest brak osobowości prawnej, lecz posiadanie zdolności prawnej oraz występowanie dwóch rodzajów wspólników – akcjonariuszy i komplementariuszy.

Spółka komandytowo-akcyjna nie cieszyła się dużą popularnością zaraz po jej wprowadzeniu do Kodeksu Spółek Handlowych. Dopiero od kilku lat zainteresowanie tą formą przedsiębiorstwa wzrasta, chociaż ich liczba jest nadal mniejsza niż innych spółek akcyjnych lub z o.o.

Otagowane:, , , , , , , , ,

1 komentarz do “Spółka komandytowo-akcyjna

  1. Maria 21/05/2016 o 08:00

    rzeczywiście to mało docenia forma spółek handlowych, a może warto ją założyć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: