Spółka akcyjna

Spółka akcyjna to jedna ze spółek kapitałowych, dlatego jej działalność uregulowana jest w kodeksie spółek handlowych. Jej umowa koniecznie musi mieć postać aktu notarialnego. Do założenia spółki akcyjnej potrzebna jest jedna osoba, jednak jej zamysł stanowi połączenie kapitałów wielu akcjonariuszy. Nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki, co jest znacznym plusem.

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o spółkę akcyjną, jest jej minimalny kapitał zakładowy. Wynosi on bowiem aż 100.000 zł. Ta forma działalności gospodarczej zdecydowanie nie należy do najtańszych.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest wpisanie jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Kluczowe znaczenie w SA mają akcje, czyli udziały w spółce, o równej wartości nominalnej (wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz).

Organy przewodzące w spółce akcyjnej to zgromadzenie wspólników (zwyczajne lub nadzwyczajne), zarząd oraz rada nadzorcza. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Przedsiębiorca nie poradzi sobie z tym samodzielnie!

Otagowane:, , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: