Ograniczenie odpowiedzialności w spółkach

Bezpieczeństwo prowadzenia działalności poprzez wybranie odpowiedniej formy działalności wydaje się dobre. Jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych, ale niedostrzeganych sprawach.

Pierwszą spółką, która umożliwia ograniczenie odpowiedzialności przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest spółka z o.o. Bycie wspólnikiem spółki z o.o. nie zobowiązuje do większej odpowiedzialności niż do wysokości wniesionego wkładu na pokrycie kapitału zakładowego. Wspólnik w spółce z o.o. może być także członkiem zarządu, a to już może pociągną go do odpowiedzialności materialnej, jeżeli odpowiednio wcześniej nie zatroszczył się o stabilność majątkowo-finansową spółki.

Ograniczoną odpowiedzialność majątkową posiadają również wspólnicy w spółce komandytowej. Nazywani są komandytariuszami. Wnoszą oni do spółki część kapitału zwanego kwotą kapitałową, a poprzez to nie odpowiadają za zobowiązania spółki i nie mogą jej reprezentować ani prowadzić jej spraw. Również ich nazwisko lub nazwa nie mogą być zamieszczone w nazwie spółki. Jeżeli tak się stanie, ich ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki przestaje obowiązywać, a stają się na równi z komplementariuszami.

Otagowane:, , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: