Prokura w spółkach

W spółach można się spotkać z prokurą czyli specjalnym rodzajem pełnomocnictwa dla osoby fizycznej, udzielanego przez przedsiębiorcę, który figuruje w KRS. Przyznanie prokury upoważnia do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jednak prokura nie upoważnia do zbywania i obciążania przedsiębiorstwa oraz nieruchomości. W takich przypadkach konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa szczególnego.

Prokurę udziela się na piśmie pod rygorem nieważności po wcześniejszym uzyskaniu zgodny przez wszystkich wspólników prowadzących spółkę lub wszystkich członków zarządu. Nadanie prokury potwierdza się wpisem do rejestru.

Ustanie prokury następuje poprzez wystawienie odpowiedniego oświadczenia jednego wspólnika lub członka zarządu. Może także nastąpić na skutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji, przekształcenia przedsiębiorcy oraz wraz z śmiercią prokurenta. Również częściowa lub całkowita zdolności prawnych przez prokurenta oznacza wygaśnięcie prokury.

Otagowane:, , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: