Temat: Na czym polega prowadzenie spółki z o.o. komandytowej?

Sp. komandytowa z racji tego, że jest wliczana do spółek osobowych może być powołana przez co najmniej dwie osoby. Podzielone są jednak ich obowiązki i rola w przedsiębiorstwie. Dwa stanowiska, a więc komplementariusz i komandytariusz muszą zostać obsadzone. Główną różnicą będzie kwestia odpowiedzialności za zobowiązania i tym sposobem:

* komandytariusz odpowiada do wielkości opłaconych udziałów,

* komplementariusz będzie odpowiadał całym swoim majątkiem.

W związku z tym, że możliwość ta jest stosunkowo nowa na naszym rynku, wiele przedsiębiorców wciąż ma wątpliwości przed tym, aby podjąć się założenia spółki. Dobrą perspektywą jest fakt, że przedsiębiorców zakładających spółkę z o.o. komandytową w każdej chwili jest więcej i więcej… Nie ma się co dziwić, ponieważ ta kombinacja to bardzo korzystny pomysł, posiadający wiele zalet.

Przejdźmy jednak do meritum…

Spółka z o.o. w połączeniu ze spółką komandytową pozwala na optymalizację podatkową. Połączenie to polega na tym, że sp. komandytowa jest spółką „główną”, a spółka z o.o. pełni funkcję komplementariusza, a więc poza odpowiedzialnością za zobowiązania, jest uprawniona do reprezentacji i prowadzenia spraw spółki.

Zalet jest wiele, ale jak wszędzie, są również wady, a w zasadzie jedna podstawowa – obowiązkowe jest dwukrotne poniesienie kosztów zakładania

spółek. Jest to niezbędne, gdyż by móc zarejestrować spółkę z o.o. komandytową, uprzednio należy zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jestem pewna, że każda ambitna osoba, planująca założenie działalności zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość wyboru tego, w jakiej formie chce prowadzić swoją działalność. Życzę powodzenia!

Otagowane:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: