Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W Internecie spotykam się z wieloma zapytaniami w kwestii tego, jak zbyć udziały posiadane w spółce z o.o.. Z racji tego myślę, że pożyteczne będzie udzielenie na te pytania konkretnej odpowiedzi, aby wszystko było oczywiste.

Otóż zbycie posiadanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy umowa na to zezwala. Jeżeli zostało to zapisane, powstaje tzw. nowy udział, który swoją wartością nominalną nie może być niższy od 50 zł. W przypadku, gdyby dany wspólnik posiadał ponad jeden udział i planowałby oddać jedynie część z nich – pomiędzy sprzedającym i kupującym powstaje wspólność prawa udziałowego.

Trzeba także nadmienić o tym, iż w opracowanej umowie spółki musi zostać ustalona sprawa dotycząca tego, kto zgadza się na zbycie udziałów. Odpowiednim do tego organem może być zarząd, rada nadzorcza lub inni wspólnicy. Istnieje również opcja, aby była to osoba niezwiązana ze spółką lub któryś z możliwych organów administracji. W sytuacji, gdyby ta informacja nie została zamieszczona w treści umowy, wówczas zgodę musi wyrazić pełny skład zarządu, a prócz tego musi to być sporządzone w formie pisemnej, bo w innej sytuacji postanowienie to straci ważność.

W sytuacji, jeśli zarząd nie udzieliłby takiej zgody, wspólnik o udzielenie zgody może zgłosić się do Sądu Rejestrowego, którego zadaniem jest znalezienie odpowiednich powodów, aby takową zgodę udzielić. W takim przypadku Sąd ma obowiązek, żeby udzielić informacji pozostałym wspólnikom o ich możliwości do zaprezentowania własnego kandydata, który miałby kupić wolne udziały.
Coś innego następuje na wypadek śmierci któregoś wspólnika, bo wówczas jego udziały są przejmowane przez spółkę, która ma obowiązek umorzyć je poprzez obniżenie kapitału zakładowego. Zdarzają się jednak takie przypadki, gdy udziały zostają rozdysponowywane pomiędzy pozostałych wspólników lub na spadkobierców zmarłego. Jeśli każdy z udziałów ma tą samą wartość, każdy ze spadkobierców może ubiegać się o przynajmniej częściową wspólność praw udziałowych, w innym wypadku, będą one podzielone tak, jak przewidują postanowienia spadkowe.

Ważnym faktem jest to, iż przeniesienie udziałów innemu wspólnikowi musi zostać zgłoszone organom zarządzającym daną spółką. Kodeks Spółek Handlowych nie określa jednak formy, w której musi to być załatwione. W związku z tym o zaistniałej czynności można poinformować zarówno telefonicznie, jak i mailowo lub pisemnie. Najważniejszym warunkiem jest jednak to, aby do zawiadomienia dołączyć dowód potwierdzający przejście udziałów.

Otagowane:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: