Wyłączenie wspólnika spółki z o.o.

Nie nowością jest, iż wspólnicy po założeniu spółki z o.o. robią co mogą, aby ta mogła porządnie prosperować. Nierzadko można spotkać się z sytuacją, że jeden spośród wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaczyna działać wbrew zasadom i w takiej sytuacji jedyną możliwą opcją, która pozostaje pozostałym wspólnikom, jest jego wyłączenie ze składu wspólników. Ważne jest, że takie działanie koniecznie musi toczyć się drogą powództwa na podstawie przepisów KSH. Za tego typu postępowanie mają prawo zabrać się wspólnicy tylko w sytuacji, gdy suma ich udziałów stanowi co najmniej połowę kapitału zakładowego.
W oparciu o Kodeks Spółek Handlowych, wspólnik może być wykluczony jedynie z istotnych powodów, które definiowane są przez poszczególne sądy. Pośród wymienianych powodów znajdują się m.in. sytuacje takie, jak:
– działanie na szkodę spółki,
– niewywiązywanie się z powierzonych obowiązków,
– bezpodstawne składanie skarg na spółkę do Sądu,
– długo trwająca choroba wspólnika, która nie pozwala mu należycie prowadzić spraw spółki,
– uniemożliwienie obrad wspólników podczas zgromadzenia wspólników,
– narażanie spółki na zbyt wysokie koszty,
– działanie na rzecz konkurencji,
– rozpowszechnianie zabezpieczanych materiałów.
Rzecz jasna nie są to wszystkie powody, a jedynie kilka przykładowych. Trzeba wiedzieć, że każdy przypadek jest inny i to sąd decyduje czy wspólnik naruszył zasady, które mogą być powodem tego, aby go wyłączyć z grona wspólników spółki.
Przygotowując pozew, który następnie będzie przedkładany w sądzie, trzeba pamiętać o tym, aby napisać również o wartości udziałów wykluczanego wspólnika, którą należy mu zwrócić. Jest ona ustalana zgodnie z rzeczywistą wartością udziałów dodając do niej wartość odsetek. Po zakończeniu postępowania udziały które zostały przejęte od wspólnika, muszą być przejęte przez pozostających wspólników lub osobę „obcą” po cenie ich faktycznej wartości. Wspólnik uznany jest za wykluczonego w chwili wykupienia jego udziałów na podstawie prawomocnego wyroku sądu.
Należy jednak wspomnieć, że czynności podejmowane przez wyłączanego wspólnika od dnia przedłożenia w sądzie wniosku do dnia uprawomocnienia się wyroku są ważne i obowiązujące.

Otagowane:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: