Czy spółka z o.o. musi płacić podatki? Jeśli tak, to jakie?

Właściciel firmy powinien być świadomy obowiązku odprowadzania podatków. Sp. z o.o. może zostać uznana za najłatwiejszą formę prowadzenia działalność, ze względu na to, że nie wymaga zainwestowania dużych środków na pokrycie minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Kwestia ta pozwala odłożyć pieniądze, które następnie można przeznaczyć na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Jednak, aby spółka mogła poprawnie funkcjonować, musi dostosować się do obowiązku opłacania podatków, którymi są:

CIT – podatek dochodowy od osób prawnych, który nałożony jest na spółki posiadające osobowość prawną a więc także spółkę z o.o.. Opłata na ten cel została ustalona na poziomie 19% uzyskanego dochodu. Warto wziąć pod uwagę fakt, że im wyższe dochody będzie osiągać spółka tym większą wartość podatku będzie zobowiązana odprowadzić do budżetu państwa.

PIT, czyli podatek płacony przez osoby fizyczne w wysokości 18% od osiągniętego dochodu.

VAT, czyli najczęściej występująca stawka podatku VAT wynosząca 23%. Przewiduje się także sytuacje, że zostanie ona obniżona na 0%, 5% lub 8%. Podatek VAT regulowany jest przez jednostki gospodarcze, które prowadzą sprzedaż towarów i usług.

Oprócz wymienionych podatków, przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania również kilku innych podatków m.in. z tytułu posiadanej nieruchomości, od czynności cywilno-prawnych, od środków transportu oraz w niektórych przypadkach podatku akcyzowego.

Otagowane:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: