O organach spółki z o.o.

Aby spółka z o.o. mogła bez zarzutu funkcjonować, powinna być kontrolowana przez ludzi orientujących się wystarczająco na wszystkich regulacjach prawnych związanych z prowadzeniem spółki. W świecie biznesu mówi się, że każda spółka musi posiadać organy zarządzające. Taka sytuacja nie może mieć miejsca, gdyż założenie tej formy działalności nie jest możliwe bez wyznaczenia osób nią kierujących i za nią odpowiedzialnych.
Najwyższy czas, aby ukazać organy konieczne do założenia firmy w formie spółki z o.o.. Możemy naznaczyć 3 stopnie ważności poniższych organów, w związku z tym zostaną one przedstawione od najbardziej znaczącego.

Na pierwszym miejscu pod względem ważności znajduje się zgromadzenie wspólników, które składa się z wszystkich wspólników spółki. W jego kompetencjach leżą obowiązki związane z podejmowaniem uchwał na drodze głosowania. Moment zwołania zgromadzenia wspólników określany jest przez zarząd, radę nadzorczą (te organy omówię za chwilę) oraz wspólników, którzy zostali do tego upoważnieni przez sąd. Obradowanie tego organu może, w zależności od powodu jego zwołania, być zwyczajne lub nadzwyczajne.

Kolejnym organem jest zarząd, którego członkami nie zawsze są tylko wspólnicy, ponieważ mogą w nim zasiadać osoby trzecie nie będące właścicielami udziałów spółki. Może go tworzyć jedna lub kilka osób. Funkcją zarządu spółki jest należyte strzeżenie wszelkich spraw spółki, jak również reprezentowanie jej na zewnątrz. Członkowie zarządu są powoływani i odwoływani na podstawie uchwały wspólników podjętej na zgromadzeniu.

Trzecim w kolejności organem spółki z o.o. jest Rada Nadzorcza lub Komisja Rewizyjna, która pełni funkcję organu kontrolującego. Skład powołują wszyscy wspólnicy na czas kadencji. Zadaniem tego organu jest sprawowanie stałego nadzoru nad funkcjonowaniem spółki. Istotne jest, żeby wspomnieć, że ten organ nie otrzymał uprawnień , aby wydawać polecenia związane z zarządzaniem spółką.

Otagowane:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: