Kilka słów na temat kapitału zakładowego spółki z o.o.

Myślę, że szukając punktu zaczepienia, wypada wytłumaczyć, czym właściwie jest kapitał zakładowy, na co przeznaczony jest cały ten post. Przechodząc do konkretów, według formuły jest to wkład w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, który pokrywają założyciele. Nie jest to kwota stała ale należy zwrócić uwagę na to, że ustalony jest jej minimalny próg. Oczywiście może być ona wyższa, ale nie ma możliwości, aby była niższa od kwoty, którą narzuca KSH. Wartość kapitału wnoszonego przez wspólników musi zgadzać się z informacjami, które zostały ujawnione w rejestrze handlowym, umowie oraz statucie spółki.

Według aktualnych zapisów prawnych kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi pięć tysięcy złotych i pokrywany jest na podstawie udziałów, które wnoszą założyciele. Rozdzielenie udziałów pomiędzy poszczególnych wspólników niekoniecznie musi być równe, gdyż to właśnie ilość zakupionych udziałów podkreśla stanowisko wspólników w spółce. Każdy jednak powinien pamiętać, że cena jednego udziału minimalnie wynosi 50 złotych.

 

Za co można nabyć udziały spółki z o.o.?

– za pieniądze

– w zamian za ruchomości i nieruchomości

– w zamian za różnego rodzaju patenty, znaki towarowe itp.

Przepisy KSH konkretnie dają do zrozumienia, że osoby, które podejmują się rejestracji spółki, najpóźniej w dniu rejestracji, muszą pokryć całość kapitału zakładowego, a oprócz tego każdy udziałowiec jest obowiązany, do tego, aby w Sądzie Rejestrowym przedłożyć oświadczenie informujące o pokryciu kapitału zakładowego w rejestrowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W sytuacji zawyżenia kwoty w oświadczeniu, każdy ze wspólników solidarnie z pozostałymi musi zapełnić brakującą część.

Czas rozpatrzyć kwestię udziałów.

Udziały będące częścią spółki z o.o. mogą być umorzone przymusowo lub całkiem dobrowolnie, lecz wiąże się to również z likwidacją zarówno obowiązków, jak i praw danego udziałowca. Jednak, aby tego dokonać, konieczne jest zwołanie w pierwszej kolejności zgromadzenia wspólników, na którym ta decyzja będzie formalnie ustanowiona, a następnie będzie trzeba zająć się zaktualizowaniem zaistniałych zmiany w zapisie aktu założycielskiego.

Jak wiadomo, w każdej spółce z o.o. musi być ustanowiony zarząd, który jest zobowiązany do prowadzenia tzw. księgi udziałów, w której znajdują się informacje takie, jak: imię i nazwisko każdego z wspólników, miejsce zamieszkania lub adres do korespondencji, ale też liczba i wartość udziałów, które posiada dany wspólnik.

Otagowane:, ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: